Ukrainoje pasirašyti du dokumentai dėl bendradarbiavimo su Akmenės r. savivaldybe

Iš Ukrainos grįžusi Savivaldybės delegacija parsivežė du svarbius dokumentus: pasirašytas ketinimų protokolas dėl partneriško bendradarbiavimo tarp Mariupolio ir Akmenės rajono savivaldybių bei bendradarbiavimo sutartis tarp Ventos regioninio parko direkcijos ir Meotidos nacionalinio parko administracijos.

Po geranoriško bendravimo – oficiali sutartis

f    Protokolą dėl partneriško bendradarbiavimo tarp Mariupolio ir Akmenės rajono savivaldybių pasirašė savivaldybių merai: Akmenės rajono – Vitalijus Mitrofanovas ir Mariupolio miesto – Vadimas Boičenko. Ketinimų protokolu siekiama gilinti, stiprinti ir plėsti įvairiapusius ryšius bei skatinti šalių draugystę ir bendradarbiavimą. Numatyti meno, kultūros, sporto mainai, gyventojų, ypač – vaikų ir jaunimo, kelionės, dalijimasis gamtos apsaugos veiklos patirtimi, bendradarbiavimas teikiant humanitarinę pagalbą ir kitos veiklos sritys.

Bičiulystė tarp akmeniškių ir mariupoliečių užsimezgė, kai Ukraina patyrė bene pirmąją Rusijos agresijos bangą. Itin daug prie ukrainiečių palaikymo akcijų prisidėjo Savivaldybės tarybos narys Andrius Almanis, vėliau – jo šeimos nariai, draugai, to po į bendravimą aktyviai įsitraukė Akmenės rajono savivaldybė. Juolab, kad į Naująją Akmenę gyventi atvyko nemaža grupė ukrainiečių, jie pradėjo sklandžiai lietis į rajono bendruomenę, įsitraukė į visuomeninę veiklą, ėmė kelti klausimus dėl nuolatinio gyvenimo Lietuvoje. Per pastaruosius metus į Akmenės rajoną buvo atvykę labdarą kariams ir nuo suirutės nukentėjusiems civiliams rinkę žmonės, koncertavo ne vienas Mariupolio krašto meno mėgėjų kolektyvas, rengtos vaikų vasaros poilsio stovyklos. Rajono atstovai teikia humanitarinę pagalbą nuo karo kenčiantiems ukrainiečiams. Savivaldybė aktyviai bendrauja su ukrainiečiais, kurie nuo karo savo šalyje gelbėjasi įsikūrę Naujojoje Akmenėje. Jiems bandoma padėti dėl ilgalaikių vizų, darbo paieškose ir verslo kūrime, labiausiai – iniciuojant reikiamus įstatymų pakeitimus. Už visą šią veiklą Akmenės rajono savivaldybė pernai gavo svarbiausią šalies savivaldos įvertinimą – Lietuvos savivaldybių asociacijos apdovanojimą: Užsienio reikalų ministerijos nominaciją už nuoširdžią pagalbą ukrainiečių tautai „Už viešosios diplomatijos puoselėjimą“.

Pirmojo oficialaus vizito į Ukrainą savaitei buvo išvykusi šešių asmenų delegacija: Savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas, mero pavaduotojas Apolinaras Nicius, Savivaldybės tarybos narys Ventos regioninio parko direktorius Andrius Almanis, Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Edgaras Silvaško, žurnalistas Vytautas Ruškys, Lietuvos ir Ukrainos tarptautinės paramos bendrijos „Kelias į svajonę“ steigėja, gyvenanti Naujojoje Akmenėje, Inga Svendikh.

Kijeve akmeniškiams surengtas susitikimas su Ukrainos užsienio reikalų ministerijos,  Ukrainos mažumų užsienyje departamento atstovais, Lietuvos ambasados darbuotojais. Mariupolyje susitikta su šio miesto savivaldybės vadovais ir darbuotojais, visuomenės lyderiais. Surengta ir apvalaus stalo diskusija „Vietos savivaldos organizavimo principai Akmenės rajono pavyzdžiu“. Joje pristatytas Akmenės kraštas: jo infrastruktūra, ekonomika, komunalinis ūkis, eurointegracijos aspektai, medicina, kultūra, švietimas. Diskusijoje meras V.Mitrofanovas konkretizavo ir įvairias bendradarbiavimo su Mariupoliu galimybes, verslų perspektyvas.

Akmenės rajono savivaldybės delegacijai surengta spaudos konferencija, ekskursijų po Mariupolio miestą, aprodytas šio miesto kraštotyros muziejus, medicinos įstaigos, vaikų sporto kompleksas. Delegatai turėjo galimybę susipažinti su ukrainiečių liaudies ir šiuolaikiniu menu: rankdarbiais, parodomis, dainomis, šokiais, tradicijomis, papročiais. Susitikta ir su karo veiksmuose dalyvavusiais vyrais.

Gamtosaugininkai parėmė kolegas

Savivaldybės mero pavaduotojas A. Nicius ir Ventos regioninio parko direktorius A. Almanis išvykoje aplankė istorinį – gamtinį rezervatą „Akmeniniai pilkapiai“. Vaisingas buvo  „Meotidos“ nacionalinio parko aplankymas – A. Almanis pasirašė bendradarbiavimo sutartį tarp Ventos regioninio parko direkcijos ir Meotidos nacionalinio parko administracijos. Buvo nuvežta labdaros parko administracijai – nešiojamas kompiuteris ir vaizdo kamera.

fffA.Almanis taip pasakoja užsimezgusią bičiulystę su kolegomis ukrainiečiais: „Prieš kelis mėnesius kreipėmės į Lietuvos saugomose teritorijose dirbančius žmones, prašydami padėti į bėdą patekusiems mūsų kolegoms iš Ukrainos – Meotidos nacionalinio parko (Donecko sritis) darbuotojams. 2014 metų rugpjūtį centrinę jų būstinę užėmė žmonės lauko uniformomis be skiriamųjų ženklų. Jiems teko skubiai pasitraukti iš okupuotos zonos, paliekant Novoazovsko miestą bei visą turėtą turtą. Pavyko išgabenti tik dokumentaciją, ir tai automobilį apšaudė separatistai. Pusę nacionalinio parko užėmė okupacinė kariuomenė, ir dabar ten įkurtas tankų poligonas.

Į šį mūsų prašymą Lietuvos saugomų teritorijų žmonės atsiliepė, tad vykdami su Savivaldybės delegacija nugabenome dovanų. Tiesa, didžiąją jų dalį nuvešime vėliau, kai tik bus tinkamas transportas, nes dabar skridome lėktuvu. Labiausiai padėjo Kuršių Nerijos nacionalinio parko direkcijos žmonės, padovanoję kelis stacionarius kompiuterius su monitoriais bei porą fakso aparatų. Perdavėme ir Žagarės regioninio parko direktoriaus Mindaugo Balčiūno dovanas. Jis šiame parke kartu su Joniškio rajono savivaldybės delegacija lankėsi jau prieš metus, tad mūsų vizitas buvo gražus šio bendradarbiavimo pratęsimas. Taip pat įteikiau Akmenės rajono verslininkų klubo padovanotą nešiojamą kompiuterį. Meotidos parko žmonės labai džiaugėsi šiomis dovanomis ir perdavė nuoširdžiausią padėką bei linkėjimus.

Nors parko administracija išgyvena tikrai ne lengviausius laikus (neturi nei kompiuterių, net nei vieno automobilio ir pan.), bet darbuotojai nenusimena – jie pilni entuziazmo ir įvairiausių idėjų, kaip vystyti savo veiklą. Vizito metu apžiūrėjome dalį parko – tai Paazovės stepės, druskožemiai, į jūrą išsišovusios nerijos bei, žinoma, pati Azovo jūra – sekliausia jūra pasaulyje, su tik čia būdinga gyvūnija bei augmenija. Gražioje vietoje – pušyne ant pat jūros kranto, pasirašėme bendradarbiavimo sutartį tarp Ventos regioninio parko direkcijos bei Meotidos nacionalinio parko administracijos, kuria įsipareigojome pagal galimybę keistis vizitais, informuoti visuomenę apie savo partnerių veiklą, taip pat pagal galimybes vykdyti bendrus renginius. Šiuo metu aktualiausia yra materialinė parama, betgi ir jie mums gali daug ko duoti – mes galime iš jų nemaža ko pasimokyti, nes žmonės, nors ir sunkiai išgyvenantys, bet yra tikri savo sričių specialistai.

Parama gal ir nedidelė, bet jie labai ją vertina, ji tikrai padės jiems daug efektyviau vykdyti veiklą. Atvirai kalbant, be atlyginimų jokio kito finansavimo jie negauna, tad visą veiklą vykdo už savo asmenines lėšas. Labiausiai Meotidos žmonės įvertino mūsų draugystę ir moralinę paramą, kurios jiems tikrai reikia. Tikiuosi, kad šį bendradarbiavimą tęsime ir toliau, gal pavyks suorganizuoti Meotidos parko atstovų vizitą į Lietuvos saugomas teritorijas.“

Vytauto Ruškio nuotraukose:

Savivaldybės delegacija ketinimų protokolo dėl partneriško bendradarbiavimo tarp Mariupolio miesto ir Akmenės rajono savivaldybių pasirašymo metu.

Mariupolio miesto savivaldybės meras Vadimas Boičenko (dešinėje) po iškilmingos bendradarbiavimo protokolo pasirašymo ceremonijos iš Akmenės rajono savivaldybės mero Vitalijaus Mitrofanovo rankų priėmė atvežtą lietuviškos duonos kepalą.

Bendradarbiavimo sutartį tarp Ventos regioninio parko direkcijos ir Meotidos nacionalinio parko administracijos gamtos apsuptyje pasirašė jų vadovai Andrius Almanis ir  Nadežda Dolgova.

Savivaldybės administracijos ryšių su žiniasklaida specialistė Jolanta Šiurkuvienė

Facebook